Przez dłuższy czas musiałem wypełniać kolejne formularze w policji portowej. W trakcie miłej rozmowy poprosiłem policjantkę o recytację Homera albo innego fragmentu poezji greckiej. Kiedy sam wyrecytowałem prolog „Iliady”, urzędniczka osłupiała. Wskazując na mnie palcem, ze szczerym (a zbyt rzadkim, jak sądzę) podziwem powiedziała Francuzowi, który spędzał zimę na swoim jachcie: ten pan zna Homera! Wszystkie drzwi w Kalamacie stanęły przede mną otworem. Wniosek dla każdego żeglarza nasuwa się sam: uczcie się greki! Chciałbym zatem w tym artykule przybliżyć Czytelnikom „Jachtingu” to niezwykłe miejsce i zachęcić ich do odwiedzania tego zakątka Grecji. Kalamata (gr. Kala'mata) położona jest w południowo-zachodniej części Peloponezu, w zatoce wrzynającej się dość głęboko w ląd. Z Aten, skąd najczęściej zaczynają rejs polscy żeglarze, do Kalamaty trzeba przepłynąć ok. 200 Mm. Do Zakynthos, dokąd latem z Polski można dolecieć bezpośrednio, jest już tylko kilka godzin żeglugi.
W samej Kalamacie, jak i w jej najbliższej okolicy można spotkać wiele budowli, ruin i innych śladów długiej i skomplikowanej historii. Większość współczesnej zabudowy powstała w XIX w. za sprawą Francuzów. Od najdawniejszych czasów Mesenia słynie z rolnictwa. Czarne oliwki z Kalamaty uważane są za najlepsze na świecie. Będąc w światowej stolicy uprawy tych owoców, niewybaczalnym błędem byłoby nie posmakować legendarnych miejscowych specjałów. Oliwki najlepiej smakują z kozim serem. W większych sklepach znajdziesz ogromny wybór różnych oliwek. Warto się zaopatrzyć w większą ich ilość, zarówno na czas rejsu, jak i do domu.
Marina położona jest obok portu handlowego. Jachty powinny korzystać z mariny. Z dużej odległości port i przystań jachtową słabo widać na tle zabudowy miasteczka. Charakterystycznym, dobrze widocznym obiektem jest młyn znajdujący się po zachodniej stronie portu. Podejście jest łatwe, zarówno za dnia, jak i nocą, chociaż niekiedy statki stojące na redzie mogą zasłonić wejście do mariny. Także znalezienie świateł wejściowych na tle oświetlonego miasteczka może nastręczać trudności. Przy silniejszych wiatrach wiejących w stronę lądu może powstać nieprzyjemna fala w wejściu.
Cały artykuł przeczytasz w Jachtingu 3/2016. Dostęp online tutaj w cenie 9.90 PLN.