Jako że wakacje zaczynają się lada moment, warto zaplanować swój wyjazd i wypoczynek z przyjaciółmi czy rodziną. Załoga YACHTIC jak zawsze rekomenduje czarter jachtu, np. w słonecznej Chorwacji, czyli najlepszą alternatywę dla tradycyjnego przesiadywania w kurortach. Zanim jednak wejdziecie na pokład jachtu, warto nabyć podstawową wiedzę żeglarską i właściwie przygotować się do tej przygody.
Od czego zacząć? Najlepiej od węzłów żeglarskich, które powinien opanować każdy załogant! Wbrew pozorom, ich nauka wcale nie jest taka trudna, a zdobycie takiej umiejętności wiąże się z wielką satysfakcją! Jesteście chętni, aby opanować podstawowe węzły żeglarskie? W takim razie, do dzieła!
Knaga
Bez opanowania zakładania liny na knadze ani rusz! Węzeł knagowy jest niezbędny w porcie podczas cumowania jachtu i każda osoba na pokładzie powinna potrafić zawiązać go z zamkniętymi oczami — zwłaszcza że jest to bardzo prosty i szybki do wykonania węzeł.
Węzeł ratowniczy
Jeśli wybierasz się na rejs, koniecznie powinieneś opanować węzeł ratowniczy. Warto wiedzieć, że służy nie tylko do ratowania — ma wiele zastosowań i przydaje się w wielu sytuacjach, szczególnie gdy musimy coś porządnie przywiązać czy zawiesić (co na pokładzie jachtu zdarza się dość często). Węzeł ratowniczy polega na niezaciskającej się pętli, co odróżnia go od innych powszechnych węzłów.
Wyblinka
Jeden z najstarszych, najpopularniejszych i najbardziej podstawowych węzłów żeglarskich. Również posiada bardzo uniwersalne zastosowanie, jednak nie jest tak niezawodny, jak węzeł ratowniczy. Wykorzystuje się np. do zawieszania na relingach odbijaczy.
Buchta
Czym jest buchtowanie liny? To, innymi słowy, po prostu jej składanie — ale w taki sposób, żeby uniknąć poplątania, które potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej doświadczonych żeglarzy. Takie składanie liny pozwala na ekspresowe użycie jej podczas manewrów portowych i nie tylko. Buchtowanie nie wydaje się szczególnie skomplikowane, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach, które sprawią, że linę będzie można szybko rozwiązać i użyć.
Węzeł płaski
Ostatnim węzłem, który chcemy Wam zaprezentować, jest węzeł płaski, a więcej węzeł łączący dwie liny o tej samej grubości. Jego wiązanie przypomina sznurowanie butów, jednak z kilkoma różnicami. Przy wiązaniu należy pilnować kierunki prowadzenia liny, co umożliwia zachowanie potrzebnej symetrii węzła. Dużą zaletą węzła jest bardzo szybkie rozwiązywanie przy mocnym zacisku.
Wszystko wygląda łatwo w teorii, dlatego przygotowaliśmy dla Was poradnik w formie filmu. Grzegorz z naszej załogi wytłumaczy Wam i pokaże krok po kroku jak wykonać wszystkie ww. węzły! Zobaczcie sami jakie to łatwe!