Aż 84% Polaków ubezpiecza swoje domy i mieszkania. Jednak przed wyjazdem na urlop dodatkową ochronę wykupuje tylko niewielki odsetek. Niepewna sytuacja związana z pandemią COVID-19 skłania wiele firm z branży turystycznej do rozszerzenia oferty o elastyczne warunki rezerwacji czy ubezpieczenie od rezygnacji. Mają one uniezależnić klientów od zmieniającej się sytuacji i obostrzeń. Polacy nie rezygnują z wyjazdów zimowych, jednak z danych Boataround, platformy do rezerwacji łodzi online, wynika, że wciąż jedynie 2% turystów decyduje się na kupno ubezpieczenia.
Nowe standardy podróżowania
Branża turystyczna szuka sposobów na zachęcanie do podróży mimo obowiązujących ograniczeń. Jednym z nich jest opcja zakupu ubezpieczenia już w momencie dokonywania rezerwacji, bez konieczności samodzielnego wyszukiwania pakietów. W 2021 roku wzrosła liczba ofert na wyjazdy i noclegi, które obejmują zabezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19, kwarantanny, konieczności odwołania urlopu, niemożliwości przekroczenia granicy czy wejścia na pokład samolotu.
– Możliwość wykupienia ubezpieczenia od razu przy rezerwacji wyjazdu jest dużym ułatwieniem dla turystów. Nie ma potrzeby przeszukiwania sieci i stron poszczególnych firm ubezpieczeniowych, ochrona jest dostępna na jedno kliknięcie. W ten sposób można odzyskać nawet ponad 90% poniesionych kosztów – i to aż do momentu zameldowania się czy odebrania zarezerwowanej łodzi. Dotyczy to także sytuacji, w której w trakcie podróży, np. na lotnisku, uzyskamy pozytywny wynik testu i nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu. Ubezpieczenia stają się coraz popularniejsze na świecie ze względu na pandemię i już z nami pozostaną. Będą standardem, niezależnie od sytuacji epidemiologicznej w przyszłości – przewiduje Pavel Pribiš, założyciel i CEO platformy Boataround.
Niemcy najbardziej ostrożni?
W przypadku wyjazdów na żagle wciąż jedynie co dwudziesty turysta decyduje się na ubezpieczenie. Aż 60% z nich to klienci z Niemiec i Austrii, kolejne 15% – z Rosji. Wśród Polaków to wciąż mało popularna opcja: zaledwie 2% rezerwacji dokonywanych przez turystów znad Wisły obejmuje ubezpieczenie. W przypadku nieruchomości Polacy są znacznie bardziej otwarci na ubezpieczanie się: 8 na 10 rodaków posiada nieruchomość objętą ochroną, co czwarty z nich zdecydował się na rozszerzony pakiet. Wyjeżdżając na urlop polscy turyści rzadko korzystają jednak z dodatkowego zabezpieczenia, mimo że pozwoliłoby ono znacznie obniżyć ryzyko i koszty związane z koniecznością odwołania wyjazdu.
– W branży turystycznej trwa sezon na oferty first minute, które są teraz dostępne w atrakcyjnych cenach. Ciężko przewidzieć co zdarzy się np. za pół roku, dlatego warto minimalizować ryzyko, że zachorujemy tuż przed wyjazdem i cała wycieczka przepadnie. Ubezpieczenie to zazwyczaj ok. 8% wartości rezerwacji. To stosunkowo nieduży koszt biorąc pod uwagę możliwe straty i dużą niepewność związaną ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną w poszczególnych krajach oraz wprowadzaniem ograniczeń w podróżowaniu – wskazuje Pavel Pribiš.
Źródło:
Dane platformy Boataround
Raport firmy Wiener
O Boataround
Boataround to największa na świecie platforma rezerwacji i wynajmu łodzi online. Założona w 2016 roku przez Janę Escher i Pavla Pribiša firma działa w 71 krajach. Serwis internetowy i pomoc dla klientów są dostępne w 26 językach, w tym w języku polskim. Platforma łączy ponad 2 tys. firm czarterowych i właścicieli łodzi z wynajmującymi, oferując 27 tys. jachtów w 1,4 tys. lokalizacji. Zapewnia gwarancję najniższej ceny, lokalne opcje płatności i elastyczne warunki rezerwacji, współpracuje m.in. z grupą ubezpieczeniową ERGO, aby zapewniać klientom szeroką formę ochrony. Boatraround notuje najwyższe w branży oceny obsługi klienta (4,8/5 według Trustpilot).
https://www.boataround.com/pl