Rejsów było 19, każdy trwał ok. dwóch godzin, a uczestnicy akcji nie byli pasażerami, ale wcielili się w pełnoprawną załogę „Zawiszy”. Samodzielnie stawiali i zwijali żagle, myli pokład i wykonywali inne prace pokładowe. Poza tym oczywiście był czas na zwiedzanie żaglowca, zajrzenie do kambuza i siłowni oraz wysłuchanie opowieści o historii flagowej jednostki ZHP.
– To była super wyprawa – opowiadał po zejściu na ląd Artur, uczeń II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. – Żaglowiec jest świetny, aż trudno wybrać, co podobało mi się najbardziej. Praca przy żaglach, cumowanie, wszystko robiło wrażenie.
Podobne wrażenia z rejsu miała Julia: – Cieszę się, że w końcu mogłam uczestniczyć w takim rejsie na prawdziwym żaglowcu – mówiła uczennica starogardzkiego ogólniaka. – Mam nadzieję, że jeszcze będę miała okazje popłynąć w podobnym rejsie.
W tym roku aura towarzysząca akcji była zmienna, od słonecznej ciepłej pogody i niedużej fali, po deszcz, a nawet grad i mocniejsze zafalowanie. Na szczęście nie zabrakło wiatru, który w żeglarstwie jest najważniejszy.
Tegoroczna akcja Pomorze na Morze to nie tylko rejsy na „Zawiszy Czarnym”. To także wizyty w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie uczniowie wspólnie z przewodnikiem zwiedzali ekspozycję i uczestniczyli w lekcjach muzealnych, których tematem była historia polskiej floty wojennej.
Z młodzieżą biorącą udział w akcji spotkali się dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Krzysztof Czopek i dyrektor Referatu Komunikacji Społecznej w pomorskim Urzędzie Marszałkowskim Sławomir Lucewicz, który życzył młodym ludziom udanej wyprawy i wspaniałych wrażeń. Uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdyni wyruszających w rej odwiedziła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta i pełnomocniczka prezydenta Gdyni ds. żeglarstwa.
Organizatorem akcji Pomorze na Morze jest od 6 lat Pomorski Związek Żeglarski. W tym roku głównym partnerem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W projekcie udział biorą również pomorskie samorządy, Muzeum Marynarki Wojennej i Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a patronem medialnym jest portal Żeglarski.info. Akcja odbywa się w ramach wojewódzkich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj.
Placówki uczestniczące w akcji Pomorze na Morze:
I Liceum Ogólnokształcące im. H. Derdowskiego w Kartuzach, Zespół szkół sportowych im. Polskich Olimpijczyków, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bytowie, Powiatowy Zespół Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie, I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Pucku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Kłaninie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pucku, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku, Technikum nr 3 im. Bohaterów Szarży pod Krojantami w Chojnicach, Technikum nr 2 w Chojnicach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brusach, Zespół Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku, I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego, ul. Krasickiego 2, 83-400 w Kościerzynie, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Kwidzynie, I Liceum Ogólnokształcące w Malborku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Malborku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, nr 4 w Malborku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Malborku, LNCK przy Zespole Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszcz Gdańskim (uczestnicy projektu Zdolni z Pomorza), Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie, Zespół Szkół Zawodowych w Barlewiczkach, Zespół Szkół w Sztumie, Zespół Szkół w Dzierzgoniu, II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, Zespół Szkół nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim, SP nr 23 w Gdyni, Szkoła podstawowa w Trzcińsku, Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej, Kartuskie Centrum Kultury.
Tekst: Dariusz Olejniczak, Foto: Tadeusz Lademann